Pátá čakra Višuddhi (krční)

20.04.2011 11:39

Najdeme ji na kořenu krku. Ovlivňuje krk, hlasivky, štítnou žlázu, i ramena, paže, týl, hrtan, průdušky.

Vyjadřuje schopnost přímé komunikace. Protože znáte sami sebe, jste si vědomi, že jste božským stvořením, znáte svou náturu, pocity, zažíváte pravou lásku, vaše slova mají velkou moc. Umíte vyjádřit pravdivě své emoce a své myšlenky, je to most mezi myšlenkami a pocity. Když máte radost, z hrdla se ozývá smích. Když jste dopáleni, ozývá se křik a nadávky. Snažte se harmonizovat čakru tak, abyste vždy mysleli vážně, co říkáte, a říkali, co je pravdou (tu cítíte). Pokud vše funguje, jak má, umíte bez obav a svobodně vyjádřit své názory a lidé je poslouchají. Umíte naslouchat i jiným. Vaše komunikace s okolím odráží to, co je pravdou "uvnitř".

Pokud nepracuje čakra dostatečně, jste zakřiknutí, neumíte artikulovat své myšlenky a pocity, možná se uzavíráte příliš dovnitř (proto třeba radši napíšete knížku), často se uchylujete k lži, možná i koktáte. Pokud je v ní mnoho energie, jste hlasití, žvaníte o sto šest, ale vaše slova jsou prázdná a nikoho nezajímají, takže lidé mluví přes vás. Začněte se mít opravdu rádi, nelhat sami sobě do kapsy a manipulovat na venek, abyste vnitřní pravdu "přetvořili". Nebude to fungovat, a nejenže tomu neuvěří ostatní, ale ani vy sami.

Neduhy spojené se špatnou funkcí jsou potíže se štítnou žlázou, angíny, chrapot, koktání, astma, ušní potíže, roztroušená skleróza, špatné zuby, dásně.

Krční čakře náleží jasná světle modrá barva.
Příznivé účinky na tuto čakru má ležení ve volné přírodě a pozorování bezmračného modrého nebe, pozorování zrcadlení modrého nebe na průzračné vodní hladině a tiché šplouchání vln.

Tipy na harmonizaci: Udělejte si malý oltářek, dejte si na modrou dečku vonnou tyčinku eukalypt či šalvěj, položte si na něj akvamarín nebo tyrkys. Pusťte si tiše nějakou meditativní hudbu, sedněte do pohodlného sedu a rozjímejte nad tím, kdo jste a co vlastně cítíte. Na závěr si představte modré světýlko v krku a zopakujte 9x Ham.

Pozice v józe: svíčka (sarvánga ásana), pluh (halásana), přesměrovávají fyzicky tok energie opačným směrem a tím vyživují pátou čakru. Ryba (matsyasana) pak krk otevírá. U cvičení si vzpomeňte, kdy jste zalhali, manipulovali s pravnou. POCHOPTE SAMI SEBE JAKO BOŽSKOU BYTOST.

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode