První čakra Muladhara (základní, kořenová)

23.03.2011 14:38

Múla - kořen. Adhára - opora. Název čakry charakterizuje její funkci - uzemnění, spojení se zemí, se vším živým, uvědomění si naší náležitosti do hmotného světa.

Potlačování této skutečnosti vede k životu v iluzi. Čakra symbolizuje pud sebezáchovy, schopnost bojovat s nepříznivými okolnostmi, schopnost přizpůsobit se okolním podmínkám. Základní čakra je obrácena k zemi, ze které čerpá energii, proto je pro nás pobyt v přírodě tolik důležitý. Barvou, která patří tomuto energetickému centru, je červená symbolizující vášně a životní sílu. Je  symbolem nejprimitivnějších instinktů a pudů. Projevuje se touhou po bezpečí ve světě, hromaděním přátel, věcí, materiálního zabezpečení, založení rodiny. Dřímají zde ale také strachy a komplexy. Je spojena se žlázou nadledvinou, kde se produkuje adrenalin, který nám dává energii k boji nebo útěku.

Tato první čakra ovlivňuje všechno pevné v těle (kosti, zuby, nehty), nohy, kostrč, močový měchýř, konečník, tlusté střevo, nadledvinky, ledviny, pohlavní orgány. Celkově určuje náš vztah k hmotě, k matce Zemi i k matce biologické, k fyzickému tělu a jeho zdraví. Představuje naše základní právo "mít" a hlavní úkol "přežít a ubránit se". Muladhara je umístěna na stydké kosti mezi řitním otvorem a pohlavními orgány a formuje se v prenatálním období a v prvním roce života.

Cvičení pro aktivaci muladhary čakry

Muladhara je  také sídlem energetického zámku Mula bandha (pánevní dno), který využívá jóga při práci s dechem a v asánách. Jsou to svaly pánevního dna. Nacházejí se přímo nad stydkou sponou, nad hrází a poskytují zespoda oporu orgánům umístěným v dutině břišní. V odborné literatuře se rovněž můžete setkat s názvem PC svaly (název odvozený od pubo-coxygeální oblasti a názvů příslušných kostí pro úpony zmiňovaných svalů).

Sedňete si teď pohodně se vzpřímenou páteří. Dýchejte zhluboka. Představte si, že všude kolem vás je vzduch plný energie a životadárné síly. A vy společně s nádechem nejen nabíráte vzduch do plic, ale i zespoda doslova nasáváte energii ze svého okolí právě přes Muladharu, kterou otevíráte, když s nádechem vtahujete vzhůru svaly pánevního dna. Umožňujete tak postupovat dále vzhůru k srdci a hlavě. S výdechem svaly pánevního dna opět uvolněte. Tento cvik nás vnitřním zrakem spojuje s první čakrou a přivádí k ní naši pozornost, cvičit jej můžete skoro kdekoli.

Pro aktivaci a otevření Muladhary je vhodná i další pozice, Setu bandhasana. Díky ní si lépe uvědomíte energii proudící touto čakrou. Cvik provádějte s pokrčenými koleny vleže. Pánev spočívá na zemi, chodidla jsou na šířku kyčlí, paže podél boků, dlaně spočívají na podložce nebo dlaněmi můžete uchopit kotníky. Tlačte paty do země a s nádechem zvedněte kostrč vzhůru, zpevněte boky i hýždě, vtahujte pánevní dno. Kolena držte blízko sebe. Hrudník se bude rozšiřovat a váha vašeho těla se bude postupně přesouvat na ramena. Nedržíte-li v dlaních kotníky, přibližte lopatky na zemi co nejblíže sobě a propleťte prsty dlaní pod tělem. Prodýchejte pozici několika nádechy i výdechy a poté postupně obratel po obratli pokládejte páteř na zem. Uvolněte svaly pánevního dna až v momentě, kdy se úplně položíte na zem. Opakujte cvik alespoň dvakrát. Cvičení má příznivý vliv na svaly kolem kostrče a uvolnění orgánů břišní dutiny.

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode