Čtvrtá čakra Anaháta (srdeční)

13.04.2011 10:51

Nachází se: ve střední části hrudníku na úrovní prsou

Barva: růžová a zelená

Element: vzduch

Smysl: hmat

Ovlivňuje: srdce, horní část zad s hrudníkem a hrudní dutinou, spodní část plic, krev a krevní oběh, paže

Žláza: brzlík (imunita)

Co vyjadřuje: bezpodmínečnou lásku a schopnost soucitu, odpuštění. Musíte mít v srdci odvahu odpustit těm, co ublížili vám, abyste mohli s otevřeným srdcem vykročit dopředu. Uvědomte si, že ostatní se snaží stejně jako vy, jen se na ně nesmíme dívat z "našeho" (a tudíž zaujatého) pohledu. Tato čakra je milníkem mezi čakrami "nižší" úrovně a těmi "vyššími", ale bez spodních tří čaker vyšší zákonitě nemůžou fungovat. Pokud je tato čakra harmonická a očištěná od veškerého ega, jste přístavem lásky a umíte usmiřovat okolí. Máte rádi sami sebe, nestydíte se za své city, a proto umíte projevovat lásku i ostatním. Umíte odpouštět a vždy věříte v nápravu. Pokud se to však zvrtne, a čakra vysílá více energie, než přijímá, přijde ke slovu ego a vy máte potřebu vlastnit, ovládat druhé a sem tam i vydírat. Pokud je nedostatečně funkční, jste závislí na náklonnosti ostatních, protože máte pocit, že bez nich nemáte cenu. Nejspíše neumíte odejít z nefunkčního či jednostranně výhodného vztahu, protože vás skličuje vnitřní strach. Musíte si ale uvědomit, že bez toho aniž byste měli rádi sebe, vás druzí nedocení. Zvukem je třesk, kdy se otevíráme, necháváme minulost vzadu a otevíráme se novým zítřkům, novým zážitkům, novému poznání sebe sama.

Neduhy spojené se špatnou funkcí:  všechny srdeční choroby, cévní onemocnění, plicní potíže, infarkty, astma

Tipy na harmonizaci: Předně se obklopte zelenou, vyrazte do přírody. Natrhejte tomu, koho milujete, nebo sami sobě růže, zjemní to váš vztah. Muži by mohli své milé koupit smaragdový náhrdelník, nakapat do lampičky aromatický olej s vůní růží, pustit klasickou hudbu a jemně masírovat ruce.

Pozice v józe: Záklony, protože se v nich učíme otevírat srdce. Velbloud, Luk, Most, Kruh, Kobra, Kobylka. Nezapomínejte u záklonů aktivovat udiána bandhu (zpevněte svaly pánevního dna). Sedněte si, vzpažte do stran a s nádechem nechte proniknout paprsky slunce a lásky do srdce. ODPUSTTĚ TĚM, KTEŘÍ VÁM UBLÍŽILI.

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode