Pozdní léto

Čas pozdního léta od poloviny července do poloviny září je dobou sklizně. Co jsme si na jaře naplánovali, na čem jsme v časném létě pracovali, tak v tuto dobu sklízíme. Pozdní léto je doba dozrávání, úrody a rovnováhy. Tento čas představuje v lidském životě „úrodu“ a plné užívání si toho, čeho jsme dosáhli.

Jin a Jang jsou v tuto dobu v rovnováze. Zastupujícím elementem je země. Země je vyjádřena sladkou chutí, ale ne koláčů či Coca-Coly, je zde myšlena přirozená sladkost ovoce, zeleniny a obilovin!

Podle tradiční čínské medicíny, země rozděluje tekutiny v organizmu, zajišťuje elasticitu tkání a svalů, zvlhčuje, přináší pocit nasycení. Žaludek, slezina a slinivka jsou zastupující orgány země, jejichž hlavním úkolem je trávení a vstřebávání, tj. praktické získávání energie z přijaté stravy. Energetickou rovnováhu žaludku a sleziny poškozuje, jíme-li ve spěchu, fast food strava (hamburgery apod.), chemická aditiva v potravinách i potraviny oslabené dlouhým transportem. Naopak příznivě na naše trávení a uvedené orgány působí, jíme-li s chutí a v klidu.

Příklad potravin typických pro element země:

Obiloviny: sladká rýže, kukuřice, quinoa

Luštěniny: hrách, cizrna

Zelenina a ovoce: sladce chutnající druhy zeleniny jako dýně a mrkve, sladká jablka, hrušky

Živočišné bílkoviny: mléko, smetana

Ostatní: oleje, vanilka, med, rozinky, mandle, tofu

Sklízejte a chutnejte sladké plody léta a to doslova v potravě a v přeneseném smyslu ve všech radostech, které nám léto přináší!

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

--

--

--

--

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode