Časné léto

Roční období, kdy vládne prvek OHEŇ - 15.5. - 14.7. - plný jang

Je to doba maximální aktivity, jediné období, kdy si tělo dokáže udělat zásoby výživy. Ale jen do vyčištěného těla. Přijímá a ukládá živiny na horší časy. Je to doba ohně, který patří k tomuto období, má povahu mládí (poznání, zvědavost). Mládí charakterizuje radost a otevřenost, duševní čistota. Pěstujte si je, je to dobré pro srdce, které se k tomuto období váže spolu s tenkým střevem. Tyto orgány jsou v tomto období nejvíce aktivní a zranitelné. Škodí jim negativní emoce, jako je nepřátelství, uzavřenost, zmatek.

Srdce je sídlem ducha. Láska, moudrost, soucit patří k jeho přirozeným vlastnostem jako výsledek našeho poznání a projevující se v našich činech. Radost a smích patří k elementu ohně. Otevřenost novým věcem a radost z učení jsou zárukou mladické svěžesti a dlouhého života.

Srdce také potřebuje, abychom se uměli zastavit a zamyslet se, zda děláme opravdu to, co chceme, abychom nahlédli do svého nitra. Srdce trpí časovým stresem – vzniká nervozita, poruchy spánku, nemoci srdce a výrůstky na tenkém střevě.

V létě dominuje energie, která jde do prostoru, do všech stran. Je horko, sucho, a tak by potrava měla vyvážit tyto atributy léta tak, aby byl organismus v harmonii. V jídelníčku přidáme jin, který bude vyvažovat horký jang léta. Zvýšíme příjem zeleniny, a to především zelené, listové. Budeme využívat všechny natě. Poměrně větší část naší stravy bude v létě tvořena saláty, které mohou být připravovány ze syrové zeleniny nebo saláty presované, v nichž je nakrájená zelenina smíchána se solí a stačená jen na několik hodin. Stále je ale z větší části zastoupena tepelně upravená zelenina, i když je tepelná úprava v tomto období jen krátkodobá. Základem jsou stále obiloviny důkladně tepelně upravené. Budeme méně solit, zařazovat méně masa a tuku. Ovoce můžeme více, ale je to zákusek, ne hlavní jídlo. Stoupá potřeba tekutin. Sladké limonády škodí a žízeň nezaženou. Zmrzliny a ledové nápoje oslabují trávení, stahují tkáně a snižují vylučování.

A tady je zajímavé pojednání o tom, jak působí léto na „srdcaře“.

Léto pro zdravé a silné srdce.doc (299 kB)

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode