Pránajáma a dech

02.05.2014 19:07

Pránajáma je jedním ze základních pravidel Pataňdžaliho systému jógy, který nastiňuje práci s energií (dechem). Dechové techniky jsou prostředkem pro příjem kosmické energie (prány), bez které by nebyl život. Práná (kosmická, všudypřítomná) energie a ájáma (řízení) toku této energie. Jednotlivé dechové techniky energii směřují a současně ji udržují v těle. K řízení toku energie slouží: tělesné zámky (bandhy), dýchání přes překážku (udždžají), prodloužený nádech a výdech, stejně jako zádrže dechu (kumbaky), které mohou provádět pouze zdraví lidé. Mezi další „technické“ pomůcky patří mudry (neuromotorická spojení). Tím, že jóga používá vzorce dechu a další techniky, dochází v těle (např. i spolu s bandhami) ke střídání přetlaku a podtlaku, které blahodárně působí na zdraví a životaschopnost organismu. Když řídíte dech, zvětšujete prostor pro výměnu plynů uvnitř těla a necháváte čas pro maximální využití buněčné energetické (látkové) výměny. Tím dáváte organismu prostor pro ozdravení a oživení, protože erytrocyty, na které se váže kyslík, a které rozvádí kyslík krví, mají čas dojít až do té nejvzdálenější buňky a přivést pránu k ní. Navíc toto nasávání energie se potom projevuje v celém těle. Je vitální a živé, správně fungující. Aby energetické napájení i periferních a hluboce uložených buněk mohlo nastat, je nutné řízení dechu. 
Dech udždžají, kaphalabhátí, bhástrika, nádhí šódhana a mnohé další dechové techniky patří mezi základní dovednosti, které se v rámci jógy učíte. Pro začátek stačí, naučíte-li se dýchat plným jógovým dechem. 

Slovenský jogín Milan Polášek na základě vědeckých poznatků vysvětluje, jaký smysl má prodloužený dech

www.e-stranka.cz/regenerace/2003/03/endogenni.htm

 

Kontakt

www.jitka-joga.cz

jita.muller@seznam.cz

Jitka Müllerová
Bezručova 952
Frýdlant nad Ostravicí
739 11

603 393 789

IČ: 44746890

Vyhledávání

CVIČENÍM PROTI BOLESTI

Podle instrukcí na www.youtube.com/playlist?list=PLuFItaIpVtRSao9gxKAkKT9YPeMZk8qD-  můžete pravidelným cvičením v klidu domova odstranit bolesti pohybového aparátu.

 

Až budete mít pocit,

ŽE SE VÁM NECHCE, vzpomeňte si na toto video.

www.youtube.com/watch?v=McLeerGhnd4

 

Harmonická strava 

www.dr.frej.cz

Výstižné, stručné a zahrnující vše potřebné. Doporučuji k přečtení.

Harmonická strava.doc (36 kB)


 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode