Čím je jóga?

08.05.2021 09:47

Ve svých lekcích snažím, aby vaše zaujetí pro jógu nebylo pouze terapeutické. Aby cvičení nekončilo pouze u odstranění bolestí zad, šíje, nápravy dýchání, narovnání shrbené postavy. Pojďme si připomenout, čím jóga je.

Zásady při cvičení na podložce

 • Základem je být skutečně v přítomnosti – znovu a znovu se spojujeme s tělem a dechem.
 • Nejsme myšlenkami u ostatních - neposuzujeme, nevytváříme různá očekávání týkající se sebe samých nebo okolí.
 • Nerozlišujeme mezi „příjemné“ a „nepříjemné“ – všechny dojmy a pocity vnímáme a přijímáme bez škatulkování.
 • Nahlížíme na sebe a svět nezaujatě, očima „vnitřního pozorovatele“ – obsah vědomí se neustále mění, ale samotné vědomí zůstává. Jsme mnohem víc než jen neustále se měnící jevy a naše reakce na ně.

Jak tyto zásady přenést mimo podložku

 • Být v přítomnosti. Jak stojím, jak sedím? Cítím svůj dech? Tělo a dech se nachází vždy v přítomnosti. S jejich pomocí máme příležitost se zase zkoncentrovat.
 • Pořád se můžu procvičovat v tom, abych vnímal všechny události, aniž je okamžitě hodnotím. Jak často přemýšlím o druhých a o tom, co udělali špatně nebo co neudělali vůbec a zda nás tím zklamali nebo otrávili?
 • Často máme hodně pevnou představu o tom, jaký svět má být, a o tom, co je správné a co není. Dokážu pochopit, že tím, jak buduji různá očekávání, která pak zklamávají, si vytvářím vnitřní neklid?
 • Jsem schopen myslet a jednat a zároveň pozorovat, jak myslím a jednám? Můžu vnímat, jak určité myšlenky a činy vedou k určitým emocím? Je to proces sebepoznávání, rozumím sám sobě a dokážu zdravě a čistě komunikovat. Tímto způsobem se učím převzít plnou odpovědnost za své myšlenky a činy. Tato osobní odpovědnost vede k stále větší vnitřní svobodě.

Co vám tedy k zahájení cvičení přeji?

 • Nevytvářejte si vzorce, jak byste měli vypadat. Jakou byste měli mít konfekční  velikost, jak široká ramena, dlouhé nohy, ploché břicho. A jak by měl vypadat okolní svět. Nechtějte všechno zvládnout, být nejlepší. Tím směrujete pozornost ven, pozornost za cíli ve vnějším světě. Nejdříve se naučte vnímat své pochody, než začneme kritizovat pochody ostatních.
 • V lekcích jógy uslyšíte pokyny:  „Stáhněte ramena a lopatky dolů, zapojte aktivní střed, prociťte dlaně, chodidla. A do toho všeho ještě – dýchejte, dýchejte.“  To je důležité, když s jógou začínáte. Později, když už si správné návyky osvojíte, nehledejte při cvičení složitosti. Vnímejte sami sebe jako celistvé bytosti. Důležitý je prožitek. Prožitek prostého dechu, prostého protažení, prostého žití.
 • Všímejte si emocí, které se v průběhu lekce mohou drát na povrch. Vztek, netrpělivost, smutek, pláč. Jako malé šťastné děti zkoumejte a nacházejte. Zkoumejte a žijte. Plačte a radujte se. Čtěte v mapě svého těla. Staňte se svědkem, pozorovatelem a pozorujte, zkoumejte co se při lekcích jógy děje. Stejný děj se děje i mimo podložku. Jóga je praxí stažení pozornosti do svého nitra, k sobě samému.  Zaposlouchejte se do svých tužeb, které nás vybízejí, abychom dělali ty věci, které nám činí radost, protože tam, kde je naše radost, je také náš život, tam je naše poslání, tam je i cesta ke zdraví.

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode