Výplach dutin Džala nétí

20.10.2011 12:14

Jógové šatkarmas jsou očistné techniky pro odstranění škodlivin z těla i vědomí.

Džala nétí je technika promývání nosu vlažnou slanou vodou (také známá pod názvem nosní sprcha). Její provádění se doporučuje každý den a obzvláště na podzim a v zimě, kdy dochází k přemnožení virů a jejich usazování na sliznicích, či v lidském organismu. Viry se množí v překyseleném prostředí a výplach tento stav vyrovnává. Současně se také doporučuje, jako vhodná prevence v období pylů (jaro, léto) a nečistého ovzduší, což posledně jmenovaný případ, je téměř každodenní realitou. To je také důvod, proč by vyplachování nosu mohlo být každodenní hygienou stejně tak, jako čištění zubů. Vyčištěné sliznice nosu nepůsobí jen na nosní dutinu, ale působí na celou oblast hlavy.

Nos je spojením s mozkem přes čichový lalok. Dochází k pročištění očí, nosu, uší a dalších dutin nad obočím a pod očima. Vzduch, který vydechujeme, ochlazuje čelní lalok mozku, kde dochází k vytváření tepla při myšlenkových procesech a emocích. Dechem se tento lalok ochlazuje. Souměrným dýcháním pravou a levou nosní dírkou dochází k nastolení rovnováhy mezi sluneční a měsíční drahou, energií a tím i sympatikem a parasympatikem. Je-li pročištěný nos, i dýchat je možné kvalitně. Když je dech ztížený, rychlý a povrchní, i emocionální oblast nevykazuje harmonický stav. Přehlížíme věci kolem sebe, neslyšíme informace, které vycházejí zevnitř, jednáme podrážděně, netečně, zlostně. Navíc v organismu dáváme prostor pro vznik nejrůznějších nemocí. Naopak je – li dech jemný a klidný, nemá-li překážky, stáváme se klidnými.  

Provádění:

Připravte si roztok, který je podobný obsahu soli v krvi. To znamená, že do půl litru ani ne vařící, ani ne studené vody dejte rovnou čajovou lžičku mořské soli. Tímto vám vznikne roztok, který je vhodný pro výplach nosu. Konvičku naplňte roztokem teplejší vody a soli. Mírně se předkloňte (nad vanu, umyvadlo) a přiložte hrdlo konvičky do pravé nosní dírky. Hlavu nakloňte tak, aby voda vtékala. Druhá nosní dírka, ta, ze které má vytékat voda, je tedy níže! Zatímco voda protéká nosními dírkami, dýchejte ústy. Po ukončení průplachu jedné nosní dírky jemně vydechněte hleny z nosní dírky. Stejným množstvím vody prolijte i druhou nosní dírku. Po ukončení se lehce nadechněte ústy a vydechněte, vysmrkejte se. Po chvíli můžete silněji vydechnout jednou i druhou nosní dírkou, aby se obě vysušily.

Někdy je možné, že cítíme tlak v uších, ale ten většinou odezní. Vyplachování můžete provádět každý den ráno, nebo i večer, podle toho, v jakém prostředí se pohybujete. Může se stát, že někomu nejde jedna dírka propláchnout stejně, jako druhá. To není problém. Zkuste vydržet a po čase se průchodnost dírek uvolní. Máte-li problém s nosní přepážkou, zřejmě tam omezení bude stálé. Po ukončení džala nétí by měl nos být volně průchodný, čistý a vaše smysly zjitřeny.

redakce JÓGA DNES

 Rhino
Horn Konvička na výplach nosu - modrá

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode